Kas aug dabiskā pļavā?
Kā izskatās asais jānītis un divmāju kaķpēdiņa, ārstniecības ancītis, čemuru augstiņš, vītolu vējmietiņš, smiltāja neļķe un Sibīrijas skalbe, dzelzszāle, stāvā vilkakūla, aitu auzene?
Noteicējā “Kas aug dabiskās pļavās?” var iepazīties ar vairāk nekā 200 dabisko pļavu un ganību augu sugām, kas vieglākai atpazīšanai sagrupētas pa krāsām. To vidū ir visas 58 dabisko zālāju indikatorsugas – tās ir sugas, kas liecina par zālāju dabiskumu un ekstensīvas apsaimniekošanas ilglaicību, to klātbūtne palīdz atpazīt bioloģiski vērtīgus zālājus (BVZ). Cerams, tas palīdzēs zālāju īpašniekiem labāk iepazīt un novērtēt savas pļavas un ganības, iespējams pat atklāt, ka tās ir bioloģiski vērtīgas.
Katras sugas aprakstā atradīsiet šādu informāciju: sugas dzimtu, latvisko un zinātnisko nosaukumu, īsas ziņas par tās statusu, īpašībām, izmantošanu, kā arī pazīmju aprakstu un fotogrāfijas. Noteicējs palīdzēs atšķirt līdzīgas vai radniecīgas sugas, vēsta par katras sugas sastopamību Latvijā. Ar piktogrammu palīdzību uzskatāmi dotas ziņas par sugas statusu (īpaši aizsargājama, BVZ indikatorsuga), īpašībām (nektāraugs, indīgs), pielietojamību (ārstniecības augs, krāsvielu augs).
Noteicējs būs lielisks pavadonis pastaigā pa pļavu un dos atbildes uz tik bieži uzdoto jautājumu: “Kas šī par puķīti?”, jo pļavas iepazīšana un tās bagātību apzināšana ir pirmais solis ceļā uz pļavu saglabāšanu. Lai veicas atrast un ieraudzīt visus grāmatā minētos augus! Izzināsim Latviju!
Izdevējs: Latvijas Dabas fonds
Lejuplādēt šeit: Dabisko-plavu-augu-noteicejs.pdf