Pļavas medus
Medus ir pati saldākā viela, ko mums dod daba – gandrīz tīrs cukurs ar minerālvielām, fermentiem un vitamīniem, saldāks par datelēm un vīģēm, mūsu pašu dažkārt pieticīgajās vasarās radies. Tā taču būs tīrākā medusmaize, mēs sakām par dzīvē patīkamo un priecīgo, bet zeltainais un vijīgais saldums ir tapis lielā darbā – sarežģītā bišu un augu sadarbības procesā. Lai savāktu vienu kilogramu medus, nepieciešami pat 100-120 tūkstoši bišu izlidojumu.
Uz kurieni izlido bites, no turienes rodas arī medus. Liepu, griķu, meža ziedu, viršu medus ir visiem zināma katra medus veikala klasika. Kas medus veidus padara atšķirīgus vienu no otra? Medus garša un sastāvs mainās atkarībā no izcelsmes vietas, augsnes tipa, ievākšanas sezonas, bet visvairāk, protams, to ietekmē augi, kuros bites ir ganījušās, no tiem nāk arī medus labvēlīgā ietekme uz veselību.
Tieši tāpēc medus, kas radies Latvijas dabiskajās pļavās ir īpašs. Tas salīdzināms ar vīnu, kura garšas nianses un unikalitāti nosaka augsnes sastāvs vīnogu augšanas vietā vai nogatavinātu sieru, kura raksturu veido siera pagraba mikroklimats. Dabiskās pļavas daudzveidība nodrošina nektāra daudzveidību – ja Latvijas dabiskajā pļavā var būt pat vairāk nekā 50 sugu vienā kvadrātmetrā, tad iedomājaties, kāda ir medus kompozīcija! Turklāt augu salikums katrā dabiskajā pļavā ir neatkārtojams un unikāls, līdz ar to arī katram pļavas medum ir savs “pirkstu nospiedums”, kas nelīdzinās nevienam citam.
Medus bite, apciemojusi tīruma pētereni, divšķautņu asinszāli, vītolu vējmietiņu, īsto madaru, lielziedu vīgriezi, mazo mārsilu un daudzus citus dabiskās pļavas ziedētājus, medum piešķirs neatkārtojamu smaržu un garšu, gan arī ienesīs medū daudzveidīgas vērtīgās vielas, kuras slēpjas bagātīgajā dabiskās pļavas augu klāstā.