Pļavas gaļa
Dabisko zālāju augi ir bagāti ar vitamīniem, minerālvielām un bioloģiski aktīvām vielām, ganot lopus šādos zālājos, iegūstam gaļu ar augstāku uzturvērtību – tajā ir augstāka omega 3 taukskābju koncentrācija un arī vairāk antioksidantu. Šādā gaļā ir lielāka cilvēka uzturā nozīmīgo garās ķēdes polinepiesātināto taukskābju proporcija, kā arī vairāk E vitamīna.
Pavāru un gaļas cienītāju vidū zāli ēdušu liellopu gaļa (“grass fed/pasture fed”) tiek uzskatīta par garšas ziņā daudzveidīgāku, intensīvāku un iespaidīgāku, nekā intensīvi audzēto liellopu gaļa, kuru audzēšanā izmantota kombinētā spēkbarība. Gatavojot šādu gaļu ir nepieciešams daudz mazāk garšvielu, un var iztikt arī pilnīgi bez tām, jo gaļas sastāvs arī garšas ziņā atspoguļo ganību augu valsts daudzveidību. Šādu gaļu ēdot, sāta sajūta rodas ātrāk, līdz ar to gaļas patēriņš ir mazāks.
Pēdējos gados aizvien lielāka zinātnieku interese tiek pievērsta dabisko zālāju augu ķīmiskajam sastāvam un to ietekmei uz mājlopu veselību. Pētījumos ir pierādīts, ka daudzos dabisko zālāju augos esošajiem fenoliem, terpēniem un alkolīdiem piemīt pretparazītiskas, pretbakteriālās, pretsēnīšu un pretiekaisumu īpašības, kuras pozitīvi ietekmē ne tikai cilvēku, bet arī mājdzīvnieku veselību. Ir pierādīts, ka lopiem, kuriem pieejamas augu sugām bagātas ganības, ir labāka imunitāte un to organismi labāk pretojas parazītu ietekmei.
Parasti dabiskajos zālājos var iegūt mazāk lopbarības nekā sētajos, un tajos var izganīt mazāk mājlopu, bet gaļa ir īpaši vērtīga - ne tikai garšas un uzturvērtības ziņā. Iegādājoties un ēdot dabisko pļavu gaļu, tiek atbalstīta pļavu noganīšana un apsaimniekošana, līdz ar to arī saglabāšana.