Lapas karte

Padomi dabisko zālāju atjaunošanai

04.10.2024

padomi-dab-zal-apsaimn.webpDabiskās pļavas* un to daudzveidīgā augu un dzīvo radību sabiedrība radās gadsimtiem ilgos procesos, un to uzturēšanu nodrošināja tradicionālā saimniekošana –  lopu ganīšana, siena vākšana un pārvadāšana. Šobrīd dabiskās pļavas Latvijā klāj vien 0,9% valsts teritorijas, tāpēc to atjaunošana ir fundamentāli nozīmīga, lai nodrošinātu sabiedrībai svarīgus ekosistēmu pakalpojumus.

Kā varam tās atjaunot? Zinātnieki ir secinājuši – lai vienveidīgs zālājs taptu par sugām bagātu dabisko pļavu, ir jāpaiet vairākiem gadu desmitiem, kuru laikā pļava ir īpaši jāapsaimnieko. Ja pļavā jau ir dabiskās pļavas iezīmes, tad šis laiks var būt arī īsāks. Taču tas noteikti nebūs vienas vasaras darbs.

Latvijas Dabas fonds projekta "GrassLIFE" ietvaros 2023.gadā laidis klajā informatīvu materiālu krājumu “Padomi dabisko zālāju atjaunošanai”. Tas var lieti noderēt gan dabisko zālāju apsaimniekotājiem, gan ikvienam, kurš savā pļavā vēlas uzlabot augu sugu daudzveidību.

Padomu krājums veidots, izmantojot projekta piecu gadu praktisko pieredzi dabisko zālāju atjaunošanā. Šeit aplūkotas praksē īstenotas zālāju atjaunošanas metodes: pļavas augu piesēja, zemes virskārtas līdzināšana, zvaguļu sēšana, sēklām bagātas zāles un siena izklāšana, nevēlamo sugu ierobežošana un augu sēklu izplatīšana, ganību dzīvniekus piebarojot ar sēklām bagātu dabisko zālāju sienu. Krājumu papildina kopsavilkums, kurā uzskaitītas pazīmes, kas liecina par zālāja atjaunošanas nepieciešamību, un sniegti padomi, kuri palīdzēs orientēties plašajā atjaunošanas metožu klāstā.

plav-augu-pieseja.webpMateriālu krājumu “Padomi dabisko zālāju atjaunošanai” sastādījuši Latvijas Dabas fonda projekta "GrassLIFE" eksperti Solvita Rūsiņa, Baiba Strazdiņa, Rūta Sniedze-Kretalova un citi.

*Dabiskās pļavas = dabiskie zālāji jeb ES nozīmes aizsargājami zālāju biotopi jeb bioloģiski vērtīgie zālāji. Latvijas Dabas fonds komunikācijā lieto terminu “dabiskās pļavas”, lai informācija būtu vieglāk uztverama plašai sabiedrībai. 

Padomi dabisko zālāju atjaunošanai

Zvaguļu sēšana

Pļavas augu piesēja

Zemes virskārtas līdzināšana

Sēklām bagātas zāles vai siena izklāšana

Ekspansīvo un invazīvo augu sugu ierobežošana

Augu sēklu izplatīšana ar mājdzīvnieku palīdzību

Visu metožu kopsavilkums

Krājums ir pieejams arī projekta "GrassLIFE" mājaslapas sadaļā “Informācijas krātuve”: https://grasslife.lv/arhivs/