Aizvadīta meistarklase Kuldīgas Tehnoloģiju un Tūrisma tehnikuma topošajiem pavāriem
13.03.2024Lai veicinātu jauno speciālistu izpratni par produktiem, ko var iegūt no Latvijas dabiskajām pļavām, Latvijas Dabas fonds kopā ar biedrību “Jauno pavāru kustība” šogad organizē meistarklases topošajiem pavāriem vairākās Latvijas profesionālajās izglītības iestādēs. Pirmā meistarklase aizvadīta 12.martā Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikumā, 15 topošajiem pavāriem. To vadīja pieredzējuši šefpavāri no Kuldīgas restorāniem - Žanis Raivo Behmanis no restorāna “KOPA” un Kristaps Lieldaudzietis no restorāna “Goldingen Room”.
Meistarklases sākumā jaunieši uzzināja par Latvijas dabisko pļavu nozīmi un iepazina pļavās ražotus produktus, pēc tam savas zināšanas pārbaudot atraktīvā konkursā. Praktiskajā daļā galvenais akcents tika likts uz liellopu gaļas un kaulu izmantošanas iespējām dažādu ēdienu gatavošanā. Jaunie pavāri šefpavāru vadībā pagatavoja liellopa tartaru, steiku, liellopa kaulu smadzenes un liellopa kaulu buljona mērci.
“Mūsu pļavas ir īstas dārgumu krātuves – tās ir avots dažādiem izciliem, augstas kvalitātes produktiem. Piemēram, dabiskajās pļavās audzētu liellopu gaļa izceļas ar intensīvāku un piesātinātāku garšu. Tāpat pētījumi rāda, ka šādai pļavas gaļai ir augstāka uzturvērtība – lielāka Omega-3 taukskābju koncentrācija un vairāk antioksidantu, “ stāsta Inga Muižniece, Latvijas Dabas fonda izstrādātā zīmola “Dabisko pļavu produkts” vadītāja.
Ēdienu gatavošanā meistarklasē tika izmantota liellopu produkcija no “Kazdangas Miesnieks” (SIA Rukši). Šis ražotājs audzē liellopus dabiskajās pļavās un savus produktus marķē ar zīmi “Dabisko pļavu produkts”.
Dabiskās pļavas ir Eiropas Savienības un Latvijas apdraudētākās dzīvotnes, kuru pastāvēšana ir atkarīga no cilvēka saimnieciskās darbības. Pēdējā simtgadē dabisko pļavu platības ir strauji sarukušas, un šobrīd tās no Latvijas teritorijas aizņem vairs tikai 0.9% (salīdzinājumam - pirms aptuveni 100 gadiem dabiskās pļavas klāja vairāk nekā 30% teritorijas). Dabiskās pļavas mums kā sabiedrībai sniedz daudz dažādus labumus. ko dažos vārdos varam raksturot kā ekosistēmu pakalpojumus, kuri ir ļoti nozīmīgi sabiedrības labbūtības nodrošināšanai.
Mūsdienās dabas aizsardzības jomā tiek meklētas dažādas inovatīvas metodes, lai dabas saglabāšanu integrētu saimniekošanā. Šāds jaunums ir Latvijas Dabas fonda izveidotā zīme “Dabisko pļavu produkts”. Ar šo zīmi tiek marķēti produkti, kas ražoti dabiskajās pļavās.
Meistarklases topošajiem pavāriem tiek organizētasprojekta ES LIFE-IP LatViaNature projekta ietvaros ar mērķi atbalstīt uzņēmējdarbību ilgtspējīgai dabisko zālāju apsaimniekošanai.