Bulduru tehnikumā meistarklase par dabisko pļavu produktiem
10.09.2024Latvijas Dabas fonds kopā ar biedrību “Jauno pavāru kustība” arī rudens sezonā turpina meistarklases topošajiem pavāriem Latvijas profesionālajās izglītības iestādēs. Meistarklašu mērķis ir veicināt jauno speciālistu izpratni par produktiem, ko iegūst no Latvijas dabiskajām pļavām.
Meistarklasi ievadīja izglītojošs seminārs visiem pavāru programmas audzēkņiem, no 1. līdz 4.kursam, par Latvijas dabiskajām pļavām un to produktiem. To noslēdza īss sprinta konkurss ar balvām. Turpinājumā par sevi pastāstīja Jauno Pavāru kustības pārstāvji, īpaši izceļot piedalīšanos dažādos festivālos un citos pasākumos un aicinot arī topošos pavārus pievienoties un līdzdarboties.
Sekoja praktiskā daļa – meistarklase, ko 28 topošajiem pavāriem no 3.un 4.kursa vadīja pieredzējuši pavāri - Artūrs Trinkuns no restorāna “Barents” un Markuss Žamoidiks no restorāna “B7”.
Daba piedāvā produktus, idejas un aizraujošas iespējas – nebaidieties eksperimentēt! To vairākkārt uzsvēra meistarklases vadītāji. Jauniešiem bija iespēja pašiem gatavot dažādus ēdienus no dabiskajās pļavās audzētas liellopu gaļas, no aitas piena un jogurta un no medus. Kā ēdienu gatavošanā un dekorēšanā izmantot gan savvaļas, gan kultivētos augus, stāstīja un rādīja programmas “Ziedu pļavas” dalībnieks Pēteris Langrāts no z/s “Siliņi”.
Ēdienu gatavošanā meistarklasē tika izmantota liellopu gaļa no SIA “Rukši”, aitas piena produkti no Ilutas Straģes “Piena aitas bio” saimniecības un medus no Jāņa Vigovska bišu dravām. Šie ražotāji apsaimnieko dabiskās pļavas un ražo tajās produktus, kas tiek marķēti ar zīmi “Dabisko pļavu produkts”.
Dabiskās pļavas ir Eiropas Savienības un Latvijas apdraudētākās dzīvotnes, kuru pastāvēšana ir atkarīga no cilvēka saimnieciskās darbības. Pēdējā simtgadē dabisko pļavu platības ir strauji sarukušas, un šobrīd tās no Latvijas teritorijas aizņem vairs tikai 0.9% (salīdzinājumam - pirms aptuveni 100 gadiem dabiskās pļavas klāja vairāk nekā 30% teritorijas). Dabiskās pļavas mums kā sabiedrībai sniedz daudz dažādus labumus. ko dažos vārdos varam raksturot kā ekosistēmu pakalpojumus, kuri ir ļoti nozīmīgi sabiedrības labbūtības nodrošināšanai.
Mūsdienās dabas aizsardzības jomā tiek meklētas dažādas inovatīvas metodes, lai dabas saglabāšanu integrētu saimniekošanā. Šāds jaunums ir Latvijas Dabas fonda izveidotā zīme “Dabisko pļavu produkts”. Ar šo zīmi tiek marķēti produkti, kas ražoti dabiskajās pļavās.
Meistarklases topošajiem pavāriem tiek organizētas projekta ES LIFE-IP LatViaNature projekta ietvaros ar mērķi atbalstīt uzņēmējdarbību ilgtspējīgai dabisko zālāju apsaimniekošanai.
Programmu “Ziedu pļavas” organizē un vada Dabas aizsardzības pārvalde.