Lapas karte

Seminārs par ES nozīmes zālāju biotopu augu sugu sēklu ievākšanu un to izmantošanu zālāju atjaunošanā

01.10.2024

vri-seklu-pavairosanas-eksperimentala-darza-apskate.webp1. oktobrī Vides risinājumu institūtā, Cēsu novadā, kopā ar kolēģiem no Latvijas Dabas fonda organizējām semināru par ES nozīmes zālāju biotopu augu sugu sēklu ievākšanu un to izmantošanu zālāju atjaunošanā.

  Kā pareizi ievākt dabisko zālāju augu sēklas, kā tās sēt un audzēt dēstus laba dabisko zālāju atjaunošanas efekta sasniegšanai?

Šie un citi jautājumi ir aktuāli daudziem dabisko zālāju apsaimniekotājiem. Ar sēklu ievākšanas un izmantošanas pieredzi dalījās zālāju ekspertes Baiba Strazdina un Agnese Priede, programmas "Ziedu pļavas" dalībnieks Raimonds Indāns un Vides risinājumu institūta pētniece Rūta Abaja-Felce. Dalībniekiem bija iespēja arī gūt ieskatu Vides risinājumu institūta iecerē attīstīt pirmo savvaļas zālāju sēklu ražotni Latvijā.

 Noslēgumā apskatījām Vides risinājumu institūta sēklu pavairošanas eksperimentālais dārzu, kas izveidots Latvijas Dabas fonda projekta "GrassLIFE2" ietvaros, un, kur pirmo gadu sēklu pavairošanai izaudzētas dažādas savvaļas zālāju augu sugas.

Dabiskos zālājus Latvijā šobrīd varam uzskatīt par izzūdošu dabas vērtību, tie saglabājušies tikai 0,9% jeb 60 000 ha teritorijas. Aptuveni puse no Latvijas zālāju biotopiem ir sliktā stāvoklī, tāpēc nepieciešams veikt pasākumus to kvalitātes uzlabošanai un izzušanas novēršanai. Zālāju augu sugu sēšana ir plaši izmantota zālāju biotopu atjaunošanas un saglabāšanas metode, kā arī nodrošina augstu efektivitāti – speciāli sējot, bioloģiski daudzveidīga augāja veidošanos var novērot jau nākamajā gadā pēc sēšanas.

Seminārs tika organizēts projektu "LIFE IP LatViaNature: Natura 2000 aizsargājamo teritoriju pārvaldības un apsaimniekošanas optimizācija" un "GrassLIFE2: Eiropas Savienības nozīmes prioritāro zālāju biotopu atjaunošana un to dažādas izmantošanas veicināšana" ietvaros. Projekti tiek īstenoti ar ES LIFE programmas finansiālu atbalstu.