Jaunumi
Nordic-Baltic LIFE sanāksmē tiek prezentēti dabisko pļavu produkti
16.09.202416.septembrī Nordic-Baltic LIFE projektu tikšanās ietvaros viesnīcā Radisson SAS Daugava stāstījām par dabisko pļavu produktu zīmolu, zīmes "Dabisko pļavu produkts" piešķiršanu un to, ko esam paveikuši, lai palielinātu zīmes atpazīstamību, izglītotu sabiedrību par dabisko pļavu produktiem, to nozīmi un veicinātu šo produktu pirkšanu.
Sadarbībā ar "Jauno pavāru kustība" noorganizējām degustācijas 6 kārtu ēdieniem, kuri pagatavoti, izmantojot dažādus dabisko pļavu produktus - liellopa gaļu, aitas pienu, medu.
Viesiem ļoti garšoja! :)
Lasīt visu ziņu (15)Bulduru tehnikumā meistarklase par dabisko pļavu produktiem
10.09.2024Latvijas Dabas fonds kopā ar biedrību “Jauno pavāru kustība” arī rudens sezonā turpina meistarklases topošajiem pavāriem Latvijas profesionālajās izglītības iestādēs. Meistarklašu mērķis ir veicināt jauno speciālistu izpratni par produktiem, ko iegūst no Latvijas dabiskajām pļavām.
Meistarklasi ievadīja izglītojošs seminārs visiem pavāru programmas audzēkņiem, no 1. līdz 4.kursam, par Latvijas dabiskajām pļavām un to produktiem. To noslēdza īss sprinta konkurss ar balvām. Turpinājumā par sevi pastāstīja Jauno Pavāru kustības pārstāvji, īpaši izceļot piedalīšanos dažādos festivālos un citos pasākumos un aicinot arī topošos pavārus pievienoties un līdzdarboties.
Sekoja praktiskā daļa – meistarklase, ko 28 topošajiem pavāriem no 3.un 4.kursa vadīja pieredzējuši pavāri - Artūrs Trinkuns no restorāna “Barents” un Markuss Žamoidiks no restorāna “B7”.
Daba piedāvā produktus, idejas un aizraujošas iespējas – nebaidieties eksperimentēt! To vairākkārt uzsvēra meistarklases vadītāji. Jauniešiem bija iespēja pašiem gatavot dažādus ēdienus no dabiskajās pļavās audzētas liellopu gaļas, no aitas piena un jogurta un no medus. Kā ēdienu gatavošanā un dekorēšanā izmantot gan savvaļas, gan kultivētos augus, stāstīja un rādīja programmas “Ziedu pļavas” dalībnieks Pēteris Langrāts no z/s “Siliņi”.
Ēdienu gatavošanā meistarklasē tika izmantota liellopu gaļa no SIA “Rukši”, aitas piena produkti no Ilutas Straģes “Piena aitas bio” saimniecības un medus no Jāņa Vigovska bišu dravām. Šie ražotāji apsaimnieko dabiskās pļavas un ražo tajās produktus, kas tiek marķēti ar zīmi “Dabisko pļavu produkts”.
Dabiskās pļavas ir Eiropas Savienības un Latvijas apdraudētākās dzīvotnes, kuru pastāvēšana ir atkarīga no cilvēka saimnieciskās darbības. Pēdējā simtgadē dabisko pļavu platības ir strauji sarukušas, un šobrīd tās no Latvijas teritorijas aizņem vairs tikai 0.9% (salīdzinājumam - pirms aptuveni 100 gadiem dabiskās pļavas klāja vairāk nekā 30% teritorijas). Dabiskās pļavas mums kā sabiedrībai sniedz daudz dažādus labumus. ko dažos vārdos varam raksturot kā ekosistēmu pakalpojumus, kuri ir ļoti nozīmīgi sabiedrības labbūtības nodrošināšanai.
Mūsdienās dabas aizsardzības jomā tiek meklētas dažādas inovatīvas metodes, lai dabas saglabāšanu integrētu saimniekošanā. Šāds jaunums ir Latvijas Dabas fonda izveidotā zīme “Dabisko pļavu produkts”. Ar šo zīmi tiek marķēti produkti, kas ražoti dabiskajās pļavās.
Meistarklases topošajiem pavāriem tiek organizētas projekta ES LIFE-IP LatViaNature projekta ietvaros ar mērķi atbalstīt uzņēmējdarbību ilgtspējīgai dabisko zālāju apsaimniekošanai.
Programmu “Ziedu pļavas” organizē un vada Dabas aizsardzības pārvalde.
Lasīt visu ziņu (18)Dabisko pļavu produkti Zaubes savvaļas kulinārijas festivālā
07.09.20247.septembrī Zaubes savvaļas kulinārais festivāls jau astoto reizi pulcēja apmeklētājus Zaubes muižas parkā, lai kopā ar pavāru mākslas meistariem, saimniecēm, medniekiem, makšķerniekiem, dabas pazinējiem un amatniekiem daudzinātu paaudzēs pārmantotās un jauniegūtās zināšanas par dabas veltēm. Šogad pirmo reizi tur piedalījās arī Latvijas Dabas fonds ar zīmola "Dabisko pļavu produkts" aktivitātēm.
Apmeklētāji varēja iepazīt pļavas garšas, nogaršojot dabisko pļavu produktus - dažādus aitas piena sierus no "Piena aitas bio", vītinātu liellopa gaļu no "Neganti gardi" un Jāņa Vigovska Pļavas ziedu medu, kā arī uzzināt par zīmolu "Dabisko plavu produkts".
Kā uzlabot augu daudzveidību savā pļavā? Kādi ir dabiskai pļavai raksturīgie augi? Šos un citus jautājumus pļavu īpašnieki un citi interesenti uzdeva pļavu ekspertei Līgai Apsēnai. Zinātkārie izmēģināja roku laimes rata griešanā un kopā ar Latvijas Dabas fonda pārstāvjiem mēģināja rast atbildes uz dažādiem ar dabisko pļavu saistītiem jautājumiem.
Tāpat gan lieli, gan mazi izmatoja iespēju paskatīties uz pļavu un tās biznesa potenciālu caur virtuālajām brillēm.
Lasīt visu ziņu (9)Seminārs “Digitālie intrumenti liellopu gaļas ražotājam”
02.09.202430.augustā Madonas novada Iedzēnos sadarbībā ar “Zemnieku Saeima” un “Baltic studies centre” aizvadījām semināru “Digitālie instrumenti liellopu gaļas ražotājam”.
Semināra dalībnieki varēja uzzināt vairāk par karšu vidi un datu slāņiem, digitālo risinājumu ieguvumiem un izmaksām, par ģeotelpisko iesniegumu uzraudzību, par zālāju izmantošanu liellopu nobarošanā un par mazāk zināmiem liellopu gaļas kvalitāti ietekmējošiem faktoriem un liemeņu klasifikāciju.
Noslēgumā apskatījām Ievas Galiņas saimniecību SIA Lat Angus , kurā audzē Angus un Hailandes šķirnes liellopus. Saimniecībā ir sava kautuve, gaļas pārstrādes cehs un veikals, kur var iegādāties dabiskajās pļavās audzētu liellopu gaļu un pārstrādes produktus. Šie produkti tiek marķēti ar zīmi “Dabisko pļavu produkts”.
Pasākums tika organizēts projektu “CODECS” un “LatViaNature” ietvaros.
Lasīt visu ziņu (10)Aicinām uz Pļavas festivālu 3.augustā Rīgā, Arkādijas parkā!
26.07.2024Šī gada 3. augustā Rīgā, Arkādijas parkā visas dienas garumā notiks Latvijas Dabas fonda (LDF) otrais Pļavas festivāls – pasākums, kas veltīts dabiskajai pļavai un dabas daudzveidībai, kā arī praksēm, kuras ikviens var īstenot dabas daudzveidības veidošanai. Festivālā būs iespējams saņemt konsultācijas par pļavu ierīkošanu un saglabāšanu, piedalīties ar pļavu un citām ekosistēmām saistītās darbnīcās, klausīties lekcijas, iegādāties dabisko pļavu produktus, bet noslēgumā priecāties grupas “Rahu The Fool” koncertā. Pasākums ir bez maksas, to vadīs Eva Johansone.
Pļavas festivāls sāksies 10.30, kad tiks atvērts pļavas produktu tirgus, kurā varēs iegādāties dabiskajās pļavās audzētus gaļas produktus, medu un citus biškopības produktus, kazas piena sieru, saldējumu, pļavas tējas, kosmētiku un dažādus citus pļavas produktus. Savukārt 11.00 varēs piedalīties savvaļas augu sēklu vākšanas meistarklasē LDF botāniķes Rūtas Sniedzes-Kretalovas vadībā. Sākot no 13.00, reizi stundā notiks kukaiņu ķeršanas un pētīšanas pastaiga kopā ar entomologu Voldemāru Spuņģi.
Pļavas festivālā darbosies konsultāciju punkts “Gribu pļavu!”, kurā visi interesenti, kuri vēlas saglabāt vai ierīkot dabiskās pļavas, varēs saņemt ekspertu padomu. Interesenti aicināti ņemt līdzi informāciju par potenciālo pļavas teritoriju – kadastra datus, kā arī esošo pļavas augu fotogrāfijas. Tāpat visas dienas garumā varēs piedalīties viktorīnās par dabiskajām pļavām un saņemt ar pļavu saistītas balvas.
Pasākumā par dabiskajām pļavām un ūdeņiem stāstīs pārstāvji no LDF projektiem GrassLIFE2 un LIFE GoodWater IP, savukārt farmaceite Vija Eniņa vadīs lekciju par ārstniecības augiem Latvijā. Apmeklētāji arī varēs veidot pļavas augu segu, būvēt kukaiņu mājas ar biedrības “Bišu draugs” pārstāvjiem, pētīt mitrājus, iepazīties ar uzņēmējdarbību pļavās, paviesoties Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas klasē.
Plkst. 16.00 notiks Latvijas Universitātes pētnieces un pļavu ekspertes Solvita Rūsiņa lekcija par dabas daudzveidības nozīmi, bet 18.00 – ainavu tūre “Iepazīsti mitrāju pilsētā”, kas vedīs uz īpašu vietu – urbāno mitrāju Torņakalnā. Pasākuma noslēgumā – 20.00 – norisināsies grupas “Rahu The Fool” koncerts.
Aicinām visus pļavas un dabas draugus uz Pļavas festivālu!
Lasīt visu ziņu (6)Seminārs par dabisko zālāju biznesa potenciālu mazās platībās
25.07.202417. jūlijā Antiņciemā, atpūtas vietā "Dare atpūties pļavā" tika aizvadīts otrais šī gada klātienes seminārs Pļavas draugiem - tajā dabisko zālāju apsaimniekotāji – Sanita Matule un Indulis Skrebelis dalījās pieredzē, kā attīstīt uzņēmējdarbību dabiskajos zālājos.
Semināra dalībniekiem bija iespēja noskaidrot vairāk par dabisko zālāju apsaimniekošanu un biznesa iespējām nelielās zālāju platībās, iepazīt ārstniecībā un ikdienā lietojamos savvaļas augus un kā tos var izmantot uzturā. Notika arī iepazīstināšana ar zīmola “Sanitas Pļavas veltes” produktiem un to degustācija. Izejvielas šiem produktiem ievāktas ES nozīmes aizsargājamajos zālāju biotopos.
Sanita Matule un Indulis Skrebelis ir izveidojuši pļavas augu produktu zīmolu “Sanitas Pļavas veltes” un atpūtas vietu “DARE atpūties pļavā”. Sanita ir sertificēta herbāliste, kas aizrāvusies ar savvaļā, tai skaitā dabiskajos zālājos augošo augu izzināšanu un pielietošanu produktu ražošanā. Sanita no savvaļas augiem gatavo gan tējas, gan ar sāli saberztus un kaltētus garšaugus, arī sīrupus, pulverus, ziedes skaistumam un veselībai. Vesela pļavas kulinārija no savvaļas augiem! Apmeklētājiem tiek piedāvātas arī meistarklases ar un par ārstniecības augiem, augu dekoru pīšana, ziedes, skrubju, sīrupu, uzlējumu gatavošana. Tiek uzņemti ekskursanti, piedāvājot izglītojošas pastaigas pa dabisko pļavu, un rīkoti dažādi pasākumi.
Seminārs tika organizēts projekta ES LIFE-IP LatViaNature ietvaros ar mērķi veicināt uzņēmējdarbību ilgtspējīgai dabisko zālāju apsaimniekošanai.
Lasīt visu ziņu (15)Pļavas garšas diena Liepājas ezera pļavās 20.jūlijā
22.07.2024Latvijas Dabas fonds un SIA “Rukši” 20. jūlijā aicināja uz Pļavas garšas dienu Liepājas ezera pļavās. Šajā dienā kopā ar pļavu saimnieku un dabas ekspertiem varēja iepazīties ar piejūras zālājiem un to dabas vērtībām, kā arī uzzināt, kā noris saimniekošana šāda veida pļavās. Pasākuma dalībniekiem arī tika piedāvāta Pļavas gaļas garšotava, ko vadīja restorāna “Meat Chef” šefpavārs Kaspars Jansons, un iespēja uzzināt par dabisko pļavu produktiem.
Liepājas ezers un apkārtējās pļavas iekļautas dabas liegumā "Liepājas ezers" un ir Eiropas nozīmes īpaši aizsargājama "Natura 2000" teritorija, jo ir nozīmīga ūdensputnu ligzdošanas un caurceļošanas vieta. Ezera austrumu krastā atrodas vērtīgi piejūras zālāji ar tiem raksturīgām, iesāļas augsnes mīlošām augu sugām. Šādu zālāju saglabāšanās iespējama tikai ar pastāvīgu apsaimniekošanu, pretējā gadījumā tie strauji aizaug ar grīšļiem vai niedrēm. Ganīšana ir neaizvietojams process, kas veido tādu biotopa struktūru, kas ir nepieciešama putniem un piejūras augu sugām.
SIA “Rukši” saimnieks Per Winge–Petersen zina, kā vienlaikus rūpēties par dabiskajām pļavām, gan kā izaudzēt gaļas liellopus. “Rukši” ir bioloģiski sertificēta liellopu audzēšanas saimniecība, kas apsaimnieko plašas zālāju platības Dienvidkurzemes novadā, tai skaitā arī Liepājas ezera dabas liegumā, un tās prioritāte ir ilgtspējīga bioloģiskā lauksaimniecība un dabas un vides saglabāšana.
Kā saimniekot piejūras zālājos? Kādas dabas vērtības slēpj šīs pļavas un kā tās izmantot ilgtspējīgi? Kā garšo dabiskajās pļavās audzētu liellopu gaļa? Par to un daudz ko citu varēja uzzināt Pļavas garšas dienā 20. jūlijā.
Devāmies ekskursijā - izzinošā pārgājienā Latvijas Dabas fonda pļavu ekspertu Baibas Strazdiņas un Līgas Gavares, un entomologa Voldemāra Spuņģa pavadībā. Atgriežoties pēc apmēram 6 km garā pārgājiena visiem bija lieliska apetīte pusdienām, kam sekoja degustācijas. "Meat Chef" šefpavāra Kaspara Jansona vadībā iepazināmies ar dabiskajās pļavās audzētu liellopu gaļas gatavošanas un garšas niansēm un degustējām izcili garšīgus steiku, pikaņju un fileju. Liellopu gaļu mums laipni sagādāja pļavu saimnieki SIA "Rukši".
Pasākums notika ar projektu "LIFE IP LatViaNature: Natura 2000 aizsargājamo teritoriju pārvaldības un apsaimniekošanas optimizācija" un "GrassLIFE2: Eiropas Savienības nozīmes prioritāro zālāju biotopu atjaunošana un to dažādas izmantošanas veicināšana" atbalstu. Projekti tiek īstenoti ar ES LIFE programmas finansiālu atbalstu.
Lasīt visu ziņu (19)